اعلام محکومیت قطعی ۲۵ متهم فساد بزرگ مالی+اسامی

چهل و چهارمین نشست سخنگوی قوه قضاییه با اعلام اسامی ۲۵متهم اصلی پرونده فسادمالی انجام شد.به گزارش تسنیم،‌ حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در چهل و چهارمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به تایید حکم تعدادی از متهمان پرونده فساد بزرگ مالی رای تایید شده این افراد در شعبه ۱۳ دیوان عالی کشور را به این شرح قرائت کرد:۱. مه‌آفرید امیرخسروی فرزند منصور به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و فساد فی الارض به اعدام محکوم شد. همچنین این فرد به اتهام پولشویی به رد مال و جزایی نقدی به میزان یک چهارم مبلغ ۲۵ هزار میلیارد و ۷۲۹ میلیون و ۸۰۰ ریال محکوم شد. کل وجوه پرداختی به عنوان رشوه ضبط شده است.

۲. بهزاد بهزادی فرزند ناصر معاون حقوقی گروه آریا به اتهام اخلال در نظام اقتصادی محکوم به اعدام و به اتهام شرکت در پولشویی به پرداخت یک چهارم مبلغ ۲۵ هزار میلیارد و ۷۲۹ میلیون و ۸۰۰ ریال شد.

۳. ایرج شجاعی فرزند عنایت معاون مالی گروه با همان جرم و اتهام قبلی به اعدام و پرداخت یک چهارم مبلغ ۲۵ هزار میلیارد و ۷۲۹ میلیون و ۸۰۰ ریال محکوم شده و محکومیتش تایید شده است.

۴. سعید کیانی رضازاده مدیر بانک صادرات گروه ملی اهواز محکوم به اعدام و بابت دریافت رشوه محکوم به استرداد ۲۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و پرداخت جزای نقدی به همین میزان شده است

۵. سعید رضا محمودی رئیس بانک ملی کیش محکوم به حبس ابد،انفصال دائم از خدمات دولتی و به اتهام پولشویی محکوم به پرداخت جزای نقدی معادل یک چهارم مبلغ ۱۸ هزار میلیارد ریال شده است.

۶. علیرضا ریاضی سرپرست منطقه بانک صادرات اهواز به استناد بخش ۲ ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری به ۱۵ سال حبس و انفصال موقت از مشاغل دولتی محکوم شده است.

۷. طهماسب نصیری مدیرعامل مجموعه خدمات عمومی فولاد اهواز محکوم به ۲۰ سال حبس و پرداخت ۱۳۷میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اموال دریافتی بابت رشوه و معادل همین مبلغ جزای نقدی شده است. همچنین این فرد به پرداخت یک چهارم عواید حاصل از پولشویی محکوم شده است.

۸. خدامراد احمدی معاون وزیر و رئیس سازمان ایمیدرو به اتهام شرکت در اخلال در نظام اقتصادی به ۱۰ سال حبس و رد اموال دریافتی به عنوان رشوه به میزان ۹۰۰ میلیون تومان پرداخت همین میزان جریمه نقدی و ۳۰ سال انفصال از مشاغل دولتی.

۹. عبدالرضا رسولی مدیر عامل فولاد ایران به استناد ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری به ۲۰ سال حبس و رد اموال به مبلغ ۳۰ میلیارد ریال و بازگرداندن یک خودرو سانتافه محکوم شده است.

۱۰. ابوالفضل گلزاری مدیرعامل شرکت خط و ابنیه محکوم به سه سال حبس

۱۱. مجید اسعدی الموتی معاون وزیر راه وقت محکوم به ۱۰ س��ل حبس ۷۴ ضربه ،شلاق انفصال دائم از خدمات دولتی و استرداد وجه به میزان یک فقره ۲۰۲ یورو و یک فقره ۸۲ میلیون تومان .

۱۲. شاپور رهنما مدیر کل وزارت راه براساس ماده ۳ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری محکوم به ۱۰ سال حبس ، ۷۴ ضربه شلاق ،‌انفصال دائم از خدمات دولتی ،‌رد اموال ، جزای نقدی به میزان ۲۶۶ هزار دلار .

۱۳. علی امیری مدیرکل وزارت راه محکوم به ۱۰ سال حبس ، ۷۴ ضربه شلاق ، انفصال دائم از خدمات دولتی، رد اموال دریافتی بابت رشوه و جزای نقدی به میزان ۱۶۸ هزار یورو.

۱۴. کامران رادپویا محکوم به مجموعاً‌۵ سال حبس ، رد مال معادل ۱۱۳ هزار یورو و استرداد وجه دریافتی بابت رشوه.

۱۵. محمد علی یار دستجردی مدیر شرکت حدید پارسیان بابت صدور ۸۰۱ میلیارد ریال فاکتور سوری به یک سال حبس و براساس قانون پولشویی محکوم به پرداخت یک چهارم مبلغ ۲۳ میلیارد ریال

۱۶.بهرام دهستانی مدیر شرکت الید براساس ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری محکوم به ۲ سال حبس و براساس قانون پولشویی به بازپرداخت یک چهارم مبلغ ۶۸۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال.

۱۷. امیر رضا موجودی براساس ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری محکوم به ۵ سال حبس و براساس قانون پولشویی به پرداخت جزای نقدی معادل یک چهارم مبلغ ۶۸۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و شش ماه حبس.

۱۸. احساس نجیب براساس ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری محکوم به ۲ سال حبس و براساس قانون پولشویی محکوم به پرداخت جریمه نقدی به میزان یک چهارم مبلغ ۶۸۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال.

۱۹. سعید خسروی براساس ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری به ۸ سال حبس محکوم شده است.

۲۰. جمیله استوار مسئول حسابداری گروه آریا براساس ماده۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری به ۳ سال حبس محکوم شد که یک سال آن به خاطر وضعیت سنی متهم و تشخیص دادگاه به جزای نقدی به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال تبدیل شده است.

گفتنی است دیوان عالی کشور محکومیت جمیله استوار در خصوص تحصیل مال نامشروع را نقد و به دادگاه انقلاب برای رسیدگی مجدد ارسال کرده است.

۲۱. عاطفه حسی براساس ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری به ۳ سال حبس محکوم شد که یک سال از محکومیت وی به جزای نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی تبدیل شده است.

همچنین دیوان عالی کشور محکومیت جزای نقدی این متهم در زمینه اتهام مشارکت در پولشویی را نقض کرده است.

۲۲. علی رضا بافته چی محکوم به ۱۰ سال حبس ،‌۷۴ ضربه شلاق و ۵۵۰ میلیون ریال جزای نقدی و ۳ سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی .

همچنین محرومیت این متهم از مشاغل دولتی و عمومی به مدت ۲۰ سال از سوی دیوان عالی نقض شده است.

۲۳. علی رضا بهارلوی براساس ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری محکوم به ۲ سال حبس

۲۴. محمود سروری براساس ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری محکوم به ۳ سال حبس.

۲۵. محمدرضا شهیدی تبار براساس ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری محکونم به ۲ سال حبس، رد مال به مبلغ ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و براساس قانون پولشویی به جزای نقدی معادل یک چهارم ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال محکوم شده است

محسنی اژه‌ای گفت: احکام تایید شده برای اجرا به شعبه رسیدگی کننده بر می‌گردد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه