( تلقيح داخل رحمي اسپرم ) IUI (آي يو آي ) چيست ؟

ایران بانو دات کام
 

 در اين روش نمونه حاوي اسپرم با مواد خاصي شستشو داده شده و اسپرمهاي سالمتر از طريق كاتتر ( لوله پلاستيكي مخصوص يكبار مصرف) به داخل رحم تزريق مي شود. IUI روشي ساده است كه در درمان ناباروري با علل زير بكار مي رود:

 1. ناباروري با عامل مرداني ( كم بودن تعداد اسپرم ، تحرك يا حجم اسپرم ، و يا شكل غير طبيعي آن)

 2. ناباروري بدليل اختلالات دهانه رحم

 3. ناباروري با علت توجيه نشده و نامشخص

 4. اندومتريوز خفيف و متوسط

 5. اختلالات تخمك گذاري

 6. ترشحات كشنده اسپرم در سرويكس

 7. ناتواني جنسي

 8. كمبود ترشح سرويكس

 9. قطع نخاعي

 10. انزال زودرس يا ناهنجاريهاي دستگاه تناسلي

 11. انزال معكوس

چگونه انجام مي شود ؟

پس از انجام آزمايشات و معاينات معمول در زوجين طبق نظر پزشك معالج از سيكل طبيعي و با تحريك تخمك گذاري داروهايي جهت القاء تخمك گذاري به خانم داده مي شود ( از روز سوم بعد از شروع قاعدگي از داروهايي مانند كلوميفن و پس از آن آمپولهاي HMG استفاده كرده و در روز دوازدهم قاعدگي انجام سونوگرافي جهت ارزيابي تعداد و اندازه فوليكول هاي بوجود آمده از بيمار به عمل مي آيد. در صورت مناسب بودن اندازه فوليكول ها و مخاط رحم دستور تزريق آمپول HCG داده شده و از بيمار درخواست مي گردد كه صبح روز دوم بعد از تزريق ( حدود 36 ساعت بعد ) با همسر خود جهت انجام IUI مراجعه نمايند. در اين روز نمونه حاوي اسپرمهاي گرفته شده از شوهر بيمار را با مواد خاصي شسته و سالمترين آنها را انتخاب كرده و با يك كاتتر پلاستيكي نازك با يك معاينه معمولي بدون بيهوشي و بي حسي به داخل رحم تزريق مي شود.

مدت زمان استراحت پس از انجام اين روش چقدر است ؟

لازم نيست ولي تنها حدود 20-15 دقيقه پس از انجام اين روش توصيه مي شود . اين روش نيازي به بيهوشي نداشته و روشي بي درد و بسيار ساده است مانند يك معاينه معمولي مي باشد. شانس بارداري با اين روش 20 % در يك دوره درمان است . نزديكي بلامانع است و مي تواند فعاليت عادي خود را ادامه دهد.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه