حلوای نشاسته ی آذرشهر

حلوای نشاسته ی آذرشهر

 حلوای نشاسته ی آذرشهر - تصویر 1حلوای نشاسته مربوط به آذرشهر، شهری در ۵۴ کیلومتری جنوب غرب تبریز است. این #حلوا همیشه برای من یادآور سفره های افطاری مادربزرگم بوده و هر سال زحمت تهیه اش رو خاله عزیزم میکشن و ما هم نوش جان میکنیم. امسال دست به کار شدم تا برای مامی سایت و شما دوستان عزیز هم که شده یکبار این حلوا رو با نظارت مادر بزرگوارم تهیه کنم.

الحق که برای نسل امروز کار طاقت فرسایی ست. Laughing از این به بعد هم قول میدم هر وقت سر سفره افطار مادربزرگ دیدم، به دید یک گنج نگاهش کنم. Kissچون فقط یک حلوا نیست، یک حلوای خوشمزه و خوش عطره که باید حدود 3-4 ساعت به پاش بایستی. ( کنار اجاق تو این گرما Yell ) و مدام هم بزنی! InnocentEmbarassed ولی خب خوشمزه است و برای من یادآور طعم کودکیست. پس میارزید. Kiss

خب بریم سراغ طرز تهیه اش، پیمانه ای که من برداشتم، از این استکانهای کمر باریک چای هست، شما میتونید هر پیمانه ای که دوست دارید، بسته به مقدار حلوایی که میخواهید بردارید. پیمانه رو به دلخواه گفتم، چون اینجا بیشتر نسبتها برای ما مهم هست. همونطور که در مواد لازم می بینید، نسبتها؛ نشاسته 1 - شکر 1 - گلاب 1 - آب 4 - روغن محلی یا کره به ازای هر پیمانه استاندارد 2 قاشق غذاخوری زعفران

مواد لازم:

  • نشاسته گندم / 1 استکان چای
  • آب / 4 استکان چای
  • شکر / 1 استکان چای
  • گلاب / 1 استکان چای
  • روغن محلی یا کره / 20 گرم
  • زعفران دم کرده / 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

نشاسته را داخل تابه تفلون گودی بریزید و 4 استکان آب سرد به آن اضافه کرده و هم بزنید تا نشاسته داخل آب حل شود و سپس روی حرارت ملایم بگذارید و مدام هم بزنید. ( حتی یک لحظه هم غافل نشوید! Smile ) وقتی مایه کمی گرم شد و شروع به جوشیدن کرد، شکر را اضافه کنید و باز مدام هم بزنید! هم بزنید تا کمی غلیظ شود سپس گلاب را اضافه کنید و هم بزنید تا حالت بی رنگ شدن مایه را ببینید. یعنی رنگ سفید نشاسته کاملاً از بین رفته و شروع به بی رنگ شدن میکند. در این مرحله زعفران و در صورت دلخواه کمی هل اضافه کنید ( در دستور اصلی هل ندارد )

 حلوای نشاسته ی آذرشهر - تصویر 9

مدام هم بزیند تا کاملاً غلیظ شود. وقتی به غلظت حلوای معمولی رسید، کره یا روغن محلی را اضافه کنید و باز هم، هم بزنید تا غلیظ تر شده و مانند حلوای آرد گندم از قابلمه جدا شده و جمع شود.

 حلوای نشاسته ی آذرشهر - تصویر 10

در این مرحله حلوا را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید تا کمی سرد شده و آب از دست دهد. ( حدود 45 دقیقه تا یک ساعت زمان برای سرد شدن حلوا کافیست! )

بعد از یک ساعت حلوا را دوباره روی حرارت بگذارید و هم بزنید تا از حالت خمیری دربیاید. ( این مرحله کمی طول میکشه، و بیشتر سلیقه ای هست. بعضی ها حلوا رو سفت تر و استخونی تر دوست دارند که بیشتر روی حرارت میذارن و بعضی هم کمتر ) در کل بافت آن باید چیزی شبیه به پاستیل نرم باشد. ( مثل پاستیل کشدار نیست! )

 حلوای نشاسته ی آذرشهر - تصویر 11

بعد از اینکه به بافت دلخواه رسیدید، بگذارید کاملاً سرد شده و بعد سرو کنید.

 حلوای نشاسته ی آذرشهر - تصویر 12

این حلوا در ظرف در بسته به مدت یک هفته تا 10 روز قابل نگهداری است. اگر برای طولانی مدت در معرض هوا قرار بگیرد، خشک میشود. پس اگر قصد نگهداری آن را دارید، حتماً داخل ظرف دربسته و در یخچال قرار دهید.

نوش جان!

مطلب اختصاصی مامی سایت

ارائه دهنده: مریم محمدی

 حلوای نشاسته ی آذرشهر - تصویر 13

мебель на заказ

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه