شعری که سیمین به سیمین تقدیم کرد+ (فیلم)

06186056_400

سیمین بهبهانی شاعر و غزل سرای برجسته در ساعات اولیه بامداد امروز سه شنبه در بیمارستان پارس تهران دار فانی را وداع گفت. سیمین بهبهانی‌ زاده‌ی سال ۱۳۰۶ در تهران بود و از میان آثار او می‌توان به «سه‌تار شکسته»، «جای پا»، «چلچراغ»، «رستاخیز» و «یک دریچه آزادی» اشاره کرد. برخی از اشعار او بیش از آثار دیگرش بر سر زبانها بود.

به گزارش فرارو، «دوباره می سازمت وطن» را بهبهانی سه سال پس از انقلاب نوشت و آنرا به سیمین دانشور تقدیم کرد که همیشه دلش مثل او «برای دوباره ساختن وطن می تپید.» او در سال ۸۴ و همزمان با استفاده ستاد انتخاباتی مصطفی معین در یادداشتی شکایت آمیز نوشت: «این شعر در سال ۱۳۶۰ سروده شد و به همراه شعر «کوچه» مجله ی چراغ خانم سیما کوبان را خاموش کرد. سپس سال ها در بایگانی وزارت ارشاد خاک خورد و منتشر نشد تا عاقبت به مدد کشف هم وطنان خارج از کشور در روزنامه ها چاپ شد و به مجلات ایران هم رسید و بر سر زبان ها افتاد.»
در فروردین سال ۹۰ باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در پیام نوروزی خود خطاب به ایرانیان، ترجمهٔ‌ دو بیت از این شعر را چاشنی تبریک خود کرد کارش به رسانه‌های گروهی فارسی‌زبان هم کشیده شد.

بهبهانی درباره سروده شدن این شعر در یادداشتی نوشت: «… یک‌مرتبه شعر آمد. شعری که امید را به فردا نشان می‌دهد. ته قلبم روشن شد. […] نوشتم: «دوباره می‌سازمت وطن» از دلم پرسیدم: «با چی؟» و دل گفت: «اگرچه با استخوان خویش . . .» و شعر شکل گرفت. همین شعری که دارید می‌خوانید «دوباره می‌سازمت وطن» و شعر را به «سیمین دانشور» هدیه کردم که همیشه دلش مثل من برای دوباره ساختن وطن می‌تپد.»
بر روی این شعر بارها آهنگ ساخته اند: داریوش اقبالی، سید علی مصطفوی و سلمان سالک. آنچه که در ادامه می بینید اجرای گروه مهربانی به سرپرستی و آهنگسازی سلمان سالک است که در هشت اسفند سال گذشته با صدای وحید تاج اجرا کرده اند.
از اینجا دریافت کنید
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه