پیشنهاد جدید آمریکا به ایران در مذاکرات هسته‌ای

پیشنهاد جدید آمریکا به ایران در مذاکرات هسته‌ای

رایزنی‌های سه جانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حالی در وین برگزار شد که اظهارنظرهای مقامات طرفین، از پیشرفت در گفت‌و‌گو‌ها حکایت دارد. در این زمینه، منابع خبری آمریکایی از طرح جدیدی سخن می‌گویند که از سوی آمریکا به ایران ارائه شده و شامل پیشنهادهای جدیدی به ایران است.

به گزارش «کمیاب»، خبرگزاری آسوشیتدپرس از طرح جدیدی خبر داده که در مذاکرات هسته‌ای از سوی آمریکا به ایران ارائه شده و بر پایه آن، ایران می‌تواند بخش بیشتری از زیرساخت‌های هسته‌ای خود را نگه داشته و در عین حال، از توانایی‌اش برای ساخت سلاح هسته‌ای کاسته شود. به گفته دیپلمات‌های غربی، این طرح در حال بررسی از سوی طرف ایرانی است.

این خبرگزاری اشاره می‌کند، پیش از این، ایالات متحده درخواست کاهش چشمگیر شمار سانتریفیوژهای ایران را مطرح کرده بود که بر اساس آن، ظرفیت غنی سازی اورانیوم در ایران به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. اکنون تعداد سانتریفیوژهای فعال در ایران، حدود ۱۰ هزار است و درخواست آمریکا کاهش این میزان بود.

اما بر پایه پیشنهاد جدید آمریکا، در صورتی که ایران با کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده خود ـ که آمریکا مدعی است با فرآوری بیشتر می‌تواند برای ساخت سلاح هسته‌ای استفاده شود ـ موافقت کند، می‌تواند شمار بیشتری از سانتریفیوژ‌هایش را در برنامه هسته‌ای خود حفظ کند.

بر همین اساس، دیپلمات‌های غربی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، گفته‌اند تاکنون، مذاکراتی با مسکو انجام گرفته تا در صورت پذیرش این طرح از سوی ایران، بخشی از ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به روسیه انتقال پیدا کند. با این حال، ایران تاکنون موافقت خود را با طرح مذکور اعلام نکرده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه